Marie Engström (V)

Marie Engström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel Ombudsman
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-05-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2007-02-15 – 2007-04-30
    • Ordinarie 1996-09-27 – 2007-02-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-06-10 – 1996-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-09-23 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1997-09-23
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-01-30 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-24 – 2002-11-27
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2009/10:288 av Hagberg, Christin (s) 23 april 2010 Skatteverkets resurser
Interpellationsdebatt 2009/10:249 av Engström, Marie (v) 23 april 2010 Effektiva och ändamålsenliga regler
Debatt om förslag 2009/10:SkU38 14 april 2010 Riksrevisionens granskning av jobbskatteavdraget
Interpellationsdebatt 2009/10:290 av Larsson, Hillevi (s) 6 april 2010 Nya skatteförändringar till kvinnors nackdel

Dokument:

med anledning av prop. 2001/02:100 2002 års ekonomiska vårproposition

Motion 2001/02:Fi40 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:Fi40 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 2001/02:100 2002 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om riktlinjer för kommunernas ekonomi i den ekonomiska vårpropositionen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2001/02:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

skattemoral

Skriftlig fråga 2001/02:1126 av Engström , Marie (v)

den 29 april Fråga 2001/02:1126 av Marie Engström v till finansminister Bosse Ringholm om skattemoral Riksskatteverket slår larm om att alltfler unga människor kan tänka sig att jobba svart. I dag är det väsentligt fler unga som tycker att svartjobb är försvarbart jämfört med den inställning man hade bara för några

Inlämnad: 2002-04-29 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

med anledning av skr. 2001/02:114 Redogörelse för den svenska exportkontrollpolitiken och exporten av krigsmateriel år 2001

Motion 2001/02:U8 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:U8 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av skr. 2001/02:114 Redogörelse för den svenska exportkontrollpolitiken och exporten av krigsmateriel år 2001 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att den nuvarande lagstiftningen


Utskottsberedning: 2001/02:UU11
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.