Marie Engström (V)

Marie Engström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel Ombudsman
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-05-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2007-02-15 – 2007-04-30
    • Ordinarie 1996-09-27 – 2007-02-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-06-10 – 1996-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-09-23 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1997-09-23
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-01-30 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-24 – 2002-11-27
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

ungdomsfester med gratis cigaretter

Skriftlig fråga 2000/01:1056 av Engström, Marie (v)

den 18 april Fråga 2000/01:1056 av Marie Engström v till socialminister Lars Engqvist om ungdomsfester med gratis cigaretter På flera ställen i landet arrangerar tobaksbranschen fester för att lansera nya cigarettmärken. Målgruppen för dessa lanseringsfester är ungdomar i åldrarna 1825 år. Det är uppenbart att branschen

Inlämnad: 2001-04-18 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

med anledning av prop. 2000/01:70 Automatisk balansering av ålderspensionssystemet

Motion 2000/01:Sf27 av Claes Stockhaus m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2000/01:Sf27 av Stockhaus, Claes v med anledning av prop. 2000/01:70 Automatisk balansering av ålderspensionssystemet Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i lagen 1998:674 om inkomstgrundad ålderspension. 2. Riksdagen begär att regeringen återkommer


Utskottsberedning: ---------2000/01:SfU13
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation

skyddade personuppgifter

Skriftlig fråga 2000/01:812 av Engström, Marie (v)

den 28 februari Fråga 2000/01:812 av Marie Engström v till statsrådet Britta Lejon om skyddade personuppgifter Det finns människor som av olika anledningar tvingas leva med skyddade personuppgifter. Det kan t.ex. gälla kvinnor som på grund av hot och trakasserier tvingas leva med skyddad identitet och hemlig adress.

Inlämnad: 2001-02-28 Besvarare: statsrådet Britta Lejon (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.