Marie Engström (V)

Marie Engström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel Ombudsman
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-05-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2007-02-15 – 2007-04-30
    • Ordinarie 1996-09-27 – 2007-02-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-06-10 – 1996-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-09-23 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1997-09-23
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-01-30 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-24 – 2002-11-27
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

regeringssammanträde i Värmland

Skriftlig fråga 1999/2000:905 av Engström, Marie (v)

den 9 maj Fråga 1999/2000:905 av Marie Engström v till statsminister Göran Persson om regeringssammanträde i Värmland Vi har alla ett politiskt ansvar för att på ort och ställe informera oss om olika regioners unika problem och möjligheter. Dialogen mellan väljare och valda måste därför få en framskjuten plats. Det

Inlämnad: 2000-05-09 Besvarare: statsminister Göran Persson (S)

med anledning av prop. 1999/2000:82 Mervärdesskatt vid överlåtelse och nyttjande av fastigheter

Motion 1999/2000:Sk21 av Per Rosengren m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:Sk21 av Rosengren, Per v med anledning av prop. 1999/2000:82 Mervärdesskatt vid överlåtelse och nyttjande av fastigheter I propositionen föreslås ändringar i regelsystemet för frivillig skattskyldighet vid uthyrning av verksamhetslokaler. Ändringarna syfter till att minska administrativa


Utskottsberedning: -1999/2000:SkU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

åtgärder inom regionalpolitiken

Skriftlig fråga 1999/2000:490 av Engström, Marie (v)

den 2 februari Fråga 1999/2000:490 av Marie Engström v till näringsminister Björn Rosengren om åtgärder inom regionalpolitiken Flera länsstyrelser har uppmärksammat att budgetutrymmet för innevarande år krympt. Det handlar om medel för åtgärder inom ramen för den s.k. lilla regionalpolitiken. Det inträffade har inte

Inlämnad: 2000-02-02 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.