Marie Engström (V)

Marie Engström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel Ombudsman
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-05-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2007-02-15 – 2007-04-30
    • Ordinarie 1996-09-27 – 2007-02-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-06-10 – 1996-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-09-23 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1997-09-23
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-01-30 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-24 – 2002-11-27
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2009/10:288 av Hagberg, Christin (s) 23 april 2010 Skatteverkets resurser
Interpellationsdebatt 2009/10:249 av Engström, Marie (v) 23 april 2010 Effektiva och ändamålsenliga regler
Debatt om förslag 2009/10:SkU38 14 april 2010 Riksrevisionens granskning av jobbskatteavdraget
Interpellationsdebatt 2009/10:290 av Larsson, Hillevi (s) 6 april 2010 Nya skatteförändringar till kvinnors nackdel

Dokument:

med anledning av prop. 1998/99:84 Lag om skatt på avfall

Motion 1998/99:Sk28 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:Sk28 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. v med anledning av prop. 1998/99:84 Lag om skatt på avfall Bakgrund Mängden konventionellt avfall uppgick 1994 till totalt 8 330 000 ton. Samma år återvanns 1 835 000 ton avfall. 210 000 ton avfall behandlades 1994 biologiskt. 1994 förbrändes ca 1


Utskottsberedning: ------1998/99:SkU20
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:83 Avdrag för ökade levnadskostnader vid tillfälligt arbete

Motion 1998/99:Sk23 av Per Rosengren m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:Sk23 av Per Rosengren m.fl. v med anledning av prop. 1998/99:83 Avdrag för ökade levnadsomkostnader vid tillfälligt arbete I propositionen föreslås att tvåårsgränsen för avdrag för ökade levnadskostnader vid tillfälligt arbete utanför bostadsorten slopas. I stället ska avdrag medges så


Utskottsberedning: -1998/99:SkU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:48 Skattefrågor och investerarskydd

Motion 1998/99:Sk20 av Marie Engström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:Sk20 av Marie Engström m.fl. v med anledning av prop. 1998/99:48 Skattefrågor och investerarskydd Ersättning från försäkring eller investerarskyddet Regeringen föreslår i ovan angiven proposition skatteregler för ersättning från investerarskyddet. Förslaget innebär att sådan ersättning


Utskottsberedning: --1998/99:SkU15
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.