Marie Axelsson (S)

Marie Axelsson (S)

Tjänstgörande ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 174
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post marie.axelsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Alexandra Völker
    • Försvarsutskottet

    • Extra suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-02-01 – 2019-07-31
    • Ersättare 2018-10-15 – 2019-01-21
    • Försvarsutskottet

    • Extra suppleant 2019-02-05 – 2019-07-31
    • Extra suppleant 2018-10-16 – 2019-01-21
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2019-02-05 – 2019-07-31
    • Extra suppleant 2018-10-16 – 2019-01-21
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Statsministerns frågestund 16 maj 2019 Statsministerns frågestund
Frågestund 9 maj 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:FöU9 3 april 2019 Militära frågor
Frågestund 28 februari 2019 Frågestund

Helhetsöversyn på taxibranschen

Motion 2018/19:2185 av Serkan Köse m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2185 av Serkan Köse m.fl. S Helhetsöversyn på taxibranschen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hela taxibranschen med lösningar som leder till en väl fungerande bransch i framtiden och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2018/19:TU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2185 av Serkan Köse m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2185 av Serkan Köse m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Utveckla nödvändigt kunskapsstöd/nationella riktlinjer för behandling av sköldkörtelsjukdomar

Motion 2018/19:2131 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2131 av Ingela Nylund Watz m.fl. S Utveckla nödvändigt kunskapsstöd/nationella riktlinjer för behandling av sköldkörtelsjukdomar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att utveckla nödvändigt kunskapsstöd/nationella riktlinjer för


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2131 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2131 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Lagstiftning för att motverka olovlig handel med svarta hyreskontrakt

Motion 2018/19:1811 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1811 av Ingela Nylund Watz m.fl. S Lagstiftning för att motverka olovlig handel med svarta hyreskontrakt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av skärpt lagstiftning för att motverka olovlig handel med svarta hyreskontrakt och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:CU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:1811 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1811 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 94 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se