Marianne Watz (M)

Marianne Watz (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Fil. mag.
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-11-16 – 2007-09-17
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2007-09-18 – 2008-05-07
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2008-05-08 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-12-01 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-12-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

Svenska som vetenskapligt språk

Motion 2009/10:Ub520 av Marianne Watz (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub520 av Marianne Watz m Svenska som vetenskapligt språk m1952 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om införandet av krav i berörd lagstiftning på att forskare med undantag för utländska gästforskare ska dokumentera


Utskottsberedning: 2009/10:UbU10 2009/10:UbU8
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:Ub520 av Marianne Watz (m) (doc, 41 kB) Motion 2009/10:Ub520 av Marianne Watz (m) (pdf, 150 kB)

Försäkringsbolags tillgång till patientjournaler

Motion 2009/10:C467 av Marianne Watz (m)

Motion till riksdagen 2009/10:C467 av Marianne Watz m Försäkringsbolags tillgång till patientjournaler Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att försäkringsbolagens tillgång till patientjournaler ska begränsas till att


Utskottsberedning: 2009/10:CU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:C467 av Marianne Watz (m) (doc, 41 kB) Motion 2009/10:C467 av Marianne Watz (m) (pdf, 147 kB)

Svenska som undervisningsspråk

Motion 2009/10:Ub521 av Marianne Watz (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub521 av Marianne Watz m Svenska som undervisningsspråk m1958 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att huvudregeln är att svenska ska vara det språk som används på samtliga stadier inom utbildningsväsendet. Riksdagen


Utskottsberedning: 2009/10:UbU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:Ub521 av Marianne Watz (m) (doc, 40 kB) Motion 2009/10:Ub521 av Marianne Watz (m) (pdf, 146 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se