Marianne Berg (V)

Marianne Berg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun
Titel Socialsekreterare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2010-10-04 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-10-27 – 2010-10-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Ledamot 2009-09-30 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ungdomsstyrelsens utredning om kvinnor som tillhör nationella minoriteter

Skriftlig fråga 2008/09:1144 av Berg, Marianne (v)

den 12 augusti Fråga 2008/09:1144 Ungdomsstyrelsens utredning om kvinnor som tillhör nationella minoriteter av Marianne Berg v till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Ungdomsstyrelsen gav hösten 2008 ett utredningsuppdrag till Centrum för multietnisk forskning vid Uppsala universitet. Utredningen

Inlämnad: 2009-08-12 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Situationen för HBT-personer i Litauen och andra EU-länder

Skriftlig fråga 2008/09:1062 av Berg, Marianne (v)

den 26 juni Fråga 2008/09:1062 Situationen för HBT-personer i Litauen och andra EU-länder av Marianne Berg v till statsrådet Cecilia Malmström fp Det har kommit till min kännedom att parlamentet i Litauen har röstat för en lag som bland annat syftar till att inskränka yttrandefriheten och organisationsfriheten

Inlämnad: 2009-06-26 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

med anledning av prop. 2008/09:203 Beräkning av förmögenhet vid fastställande av vissa förmåner

Motion 2008/09:Sf12 av Kalle Larsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2008/09:Sf12 av Kalle Larsson m.fl. v med anledning av prop. 2008/09:203 Beräkning av förmögenhet vid fastställande av vissa förmåner Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att avskaffa förmögenhetskontrollen för återbetalningsskyldiga av


Utskottsberedning: 2009/10:SfU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Sf12 av Kalle Larsson m.fl. (v) (doc, 44 kB) Motion 2008/09:Sf12 av Kalle Larsson m.fl. (v) (pdf, 145 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se