Maria Stockhaus (M)

Maria Stockhaus (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 113
Titel Civilekonom.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maria.stockhaus[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-12-16
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2019-12-16 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2015-12-15 – 2018-01-19
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-12-16
    • Suppleant 2018-01-19 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-14 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-10-26 – 2022-10-31
    • Suppleant 2015-02-12 – 2016-10-26
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 – 2020-02-04
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2018-11-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utbildningsutskottet 17-. Suppleant utbildningsutskottet 14-17, utrikesutskottet 15-18, civilutskottet 18- och EU-nämnden 19-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 16- och riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 15-16. Personlig suppleant styrelsen för Riksbankens Jubileumsfond 18-.
  • Utbildning

    Uppsala universitet, examen 89.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sollentuna. Ordförande, Sollentunahem AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Moderata länsförbundet i Stockholms län.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Fortsättningen för Bromma flygplats

Interpellation 2021/22:52 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2021/22:52 Fortsättningen för Bromma flygplats av Maria Stockhaus M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Den 12 oktober beslutade en majoritet i trafikutskottet att gå vidare med ett moderat initiativ som går ut på att ta ifrån regeringen rätten att besluta om basutbudet av flygplatser i Sverige.

Inlämnad: 2021-10-13 Svarsdatum: 2021-11-16 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2021/22:52 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 75 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2021/22:4052 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4052 av Maria Stockhaus m.fl. M Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om stöd till vägunderhåll


Utskottsberedning: 2021/22:TU1

Motion 2021/22:4052 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2021/22:4052 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 94 kB)

En hållbar och konkurrenskraftig sjöfart för jobb och tillväxt

Motion 2021/22:3758 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:3758 av Maria Stockhaus m.fl. M En hållbar och konkurrenskraftig sjöfart för jobb och tillväxt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om förhandsbesked för sjöfartsstöd och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: FöU JuU SkU TU

Motion 2021/22:3758 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2021/22:3758 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 105 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se