Maria Plass (M)

Maria Plass (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Civilingenjör
Född år 1953

Aktuella uppdrag

    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2018-09-24
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2019-01-30 –
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2013-03-20 – 2019-02-14

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot näringsutskottet 06-10, arbetsmarknadsutskottet 10-14, EU-nämnden 14-, skatteutskottet 14-15 och finansutskottet 15-. Suppleant försvarsutskottet 06-10, näringsutskottet 10-14 och EU-nämnden 10-14 . Ledamot krigsdelegationen 10-.
  • Utbildning

    Kungliga Tekniska högskolan, sektionen för väg- och vattenbyggnad.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Lekmannarevisor, Systembolaget AB 13-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Högre utbildning inom offentlig upphandling

Skriftlig fråga 2017/18:460 av Maria Plass (M)

Fråga 2017/18:460 Högre utbildning inom offentlig upphandling av Maria Plass M till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson S Marknaden för offentlig upphandling uppgår till över 600 miljoner kronor årligen, och det vilar ett tydligt ansvar på kommuner, landsting och andra upphandlande myndigheter att förvalta skattebetalarnas

Inlämnad: 2017-12-12 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:460 av Maria Plass (M) (pdf, 89 kB)

Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning

Motion 2017/18:3870 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3870 av Elisabeth Svantesson m.fl. M Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsanvisning Tabell 1 Moderaternas


Utskottsberedning: 2017/18:FiU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3870 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3870 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 88 kB)

Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner

Motion 2017/18:3851 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3851 av Elisabeth Svantesson m.fl. M Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsanvisning Tabell 1 Moderaternas förslag


Utskottsberedning: 2017/18:FiU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3851 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3851 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.