Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

tillverkningsindustrins flytt från Sverige

Skriftlig fråga 2004/05:1096 av Larsson, Maria (kd)

den 1 mars Fråga 2004/05:1096 av Maria Larsson kd till näringsminister Thomas Östros om tillverkningsindustrins flytt från Sverige Omkring 50 000 jobb har, genom utflyttning av tillverkningsföretags verksamhet, försvunnit från Sverige de senaste fem åren. Enligt en enkätundersökning som Svenskt Näringsliv gjort bland

Inlämnad: 2005-03-01 Besvarare: Thomas Östros (S)

annonsering på polisbilar

Skriftlig fråga 2004/05:1068 av Larsson, Maria (kd)

den 24 februari Fråga 2004/05:1068 av Maria Larsson kd till statsrådet Sven-Erik Österberg om annonsering på polisbilar Kan Kristdemokraterna annonsera på polisbilar I Stockholmsområdet kan man se polisbilar skyltade med www.blaljus.nu vilket är en sajt för Polisförbundets avdelning i Stockholms län. Polisbilen är

Inlämnad: 2005-02-24 Besvarare: Sven-Erik Österberg (S)

asylsökandes möjlighet att arbeta i väntan på avvisning

Skriftlig fråga 2004/05:1059 av Larsson, Maria (kd)

den 23 februari Fråga 2004/05:1059 av Maria Larsson kd till statsrådet Barbro Holmberg om asylsökandes möjlighet att arbeta i väntan på avvisning Sedan några år tillbaka är det möjligt för asylsökande att kunna förvärvsarbeta i Sverige under tiden som asylansökan behandlas. Tiden för behandling av ansökan kan i många

Inlämnad: 2005-02-23 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se