Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:209 av Johansson, Jörgen (c) 14 mars 2003 jämställda löner inom offentlig sektor
Interpellationsdebatt 2002/03:207 av Larsson, Maria (kd) 14 mars 2003 arbetskraftsbrist
Frågestund 6 februari 2003 -
Interpellationsdebatt 2000/01:320 av Larsson, Maria (kd) 2 maj 2001 Momsutredningen

Tobaksdirektivet

Interpellation 2011/12:448 av Forslund, Kenneth G (S)

den 31 augusti Interpellation 2011/12:448 Tobaksdirektivet av Kenneth G Forslund S till statsrådet Maria Larsson KD Under de närmaste månaderna kommer EU-kommissionen att avsluta sin översyn av tobaksdirektivet. Vad gäller de livsfarliga cigaretterna tycks det klart att de kommer att fortsätta att vara tillåtna

Inlämnad: 2012-08-31 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Tobaksdirektivet

Åtgärder mot drogen MDPV

Interpellation 2011/12:440 av Wallén, Anna (S)

den 8 augusti Interpellation 2011/12:440 Åtgärder mot drogen MDPV av Anna Wallén S till justitieminister Beatrice Ask M Den livsfarliga drogen MDPV sprider sig snabbt bland missbrukare och unga vuxna i åldern 1825 år i Västerås. Man ser även alarmerande signaler på spridning från andra delar av Mellansverigeregionen

Inlämnad: 2012-08-08 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot drogen MDPV

Narkotikarelaterad dödlighet

Interpellation 2011/12:423 av Larsson, Hillevi (S)

den 13 juni Interpellation 2011/12:423 Narkotikarelaterad dödlighet av Hillevi Larsson S till statsrådet Maria Larsson KD Enligt Folkhälsoinstitutets statistik har den narkotikarelaterade dödligheten i Sverige stigit från 194 personer 1994 till 421 personer 2010. Det är en oroande utveckling och visar narkotikaproblemens

Inlämnad: 2012-06-13 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Narkotikarelaterad dödlighet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se