Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nya skatteregler för ideella sektorn

Skriftlig fråga 2005/06:1826 av Larsson, Maria (kd)

den 14 juni Fråga 2005/06:1826 av Maria Larsson kd till finansminister Pär Nuder s Nya skatteregler för ideella sektorn Idrottsskattekommittén tillsattes för att se över nya skatteregler för idrotten. Trots att utredningens uppdrag enbart har avsett idrotten har man även lagt förslag om att vissa förändringar ska

Inlämnad: 2006-06-14 Besvarare: Pär Nuder (S)

Kriterier för bidrag till jämställdhetsorganisationer

Skriftlig fråga 2005/06:1770 av Larsson, Maria (kd)

den 7 juni Fråga 2005/06:1770 av Maria Larsson kd till statsrådet Jens Orback s Kriterier för bidrag till jämställdhetsorganisationer Vid ett tidigare tillfälle har jag frågat statsrådet varför män exkluderas från medlemskap i organisationer vars ambition är att öka jämställdheten i samhället. Utifrån det svar

Inlämnad: 2006-06-07 Besvarare: Jens Orback (S)

med anledning av skr. 2005/06:120 2006 års redogörelse för företag med statligt ägande

Motion 2005/06:N31 av Maria Larsson m.fl. (kd)

1 Inledning Kristdemokraterna har under den gångna mandatperioden arbetat målmedvetet för att genomlysa och föreslå förbättringar av regeringens ägarförvaltning. Även om Socialdemokraterna tillsammans med sina kamrater i vänsterkartellen röstat nej till våra förslag i riksdagens kammare, kan vi konstatera att flera av


Utskottsberedning: 2006/07:NU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:N31 av Maria Larsson m.fl. (kd) (doc, 95 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se