Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

växtkraft mål 3

Skriftlig fråga 2002/03:848 av Larsson, Maria (kd)

den 28 april Fråga 2002/03:848 av Maria Larsson kd till statsrådet Hans Karlsson om växtkraft mål 3 Vid ett regeringssammanträdet torsdagen den 27 mars 2003 beslutade regeringen att ge Svenska ESF-rådet möjlighet att använda ytterligare 250 miljoner kronor av det anslagssparande som myndigheten har från tidigare verksamhetsår.

Inlämnad: 2003-04-28 Besvarare: Hans Karlsson (S)

rätt till deltid för äldre arbetstagare

Skriftlig fråga 2002/03:627 av Larsson, Maria (kd)

den 5 mars Fråga 2002/03:627 av Maria Larsson kd till statsrådet Hans Karlsson om rätt till deltid för äldre arbetstagare I Kommittén för nya arbetstids- och semesterregler KNAS har diskuterats rätt till deltid för äldre arbetstagare. I direktivet till utredningen står inte uttryckligen att detta ska utredas. Det är

Inlämnad: 2003-03-05 Besvarare: Hans Karlsson (S)

studier i kombination med deltidssjukskrivning

Skriftlig fråga 2002/03:505 av Larsson, Maria (kd)

den 11 februari Fråga 2002/03:505 av Maria Larsson kd till statsrådet Hans Karlsson om studier i kombination med deltidssjukskrivning Med anledning av det av ministern lagda förslaget om att deltidssjukskrivning ska vara det normala och heltidssjukskrivning undantaget är det viktigt att påtala behovet av ändrade regler

Inlämnad: 2003-02-11 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se