Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:331 av Backman, Hans (fp) 26 maj 2003 regelverk för arbetskraftsinvandring
Interpellationsdebatt 2002/03:376 av Attefall, Stefan (kd) 26 maj 2003 individuellt kompetenssparande
Interpellationsdebatt 2002/03:380 av Larsson, Maria (kd) 26 maj 2003 prostitution som näringsverksamhet
Interpellationsdebatt 2002/03:379 av Oscarsson, Mikael (kd) 26 maj 2003 den ideella sektorn och mervärdesskatt på second hand-verksamhet

Barnfattigdom

Interpellation 2010/11:260 av Andersson, Ulla (V)

den 4 mars Interpellation 2010/11:260 Barnfattigdom av Ulla Andersson V till socialminister Göran Hägglund KD Rädda Barnens rapport visar att barnfattigdomen ökar. Det är inte värdigt ett välfärdsland att barn tvingas leva i en ekonomiskt utsatt miljö. Föräldrar vill sitt barn det allra bästa. Men många tvingas

Inlämnad: 2011-03-04 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Barnfattigdom

Tillsyn av HVB-hem och andra boenden för barn och unga

Interpellation 2010/11:242 av Hallengren, Lena (S)

den 2 mars Interpellation 2010/11:242 Tillsyn av HVB-hem och andra boenden för barn och unga av Lena Hallengren S till statsrådet Maria Larsson KD Barn och unga som är placerade på hem för vård eller boende HVB-hem är en särskilt utsatt grupp som samhället tagit över ansvaret för. När barn och unga placeras i HVB-hem

Inlämnad: 2011-03-02 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Tillsyn av HVB-hem och andra boenden för barn och unga

Äldre döva

Interpellation 2010/11:196 av Olofsson, Eva (V)

den 9 februari Interpellation 2010/11:196 Äldre döva av Eva Olofsson V till statsrådet Maria Larsson KD Bland landets äldre är de döva en av de grupper som har en särskilt svår situation som grupp betraktad. Sverige Dövas Pensionärsförbund har kartlagt situationen för äldre döva i rapporten Valfrihet och värdighet

Inlämnad: 2011-02-09 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Äldre döva

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se