Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Systembolagets vinimport och vingårdsarbetarnas levnadsvillkor

Interpellation 2011/12:342 av Kakabaveh, Amineh (V)

den 26 april Interpellation 2011/12:342 Systembolagets vinimport och vingårdsarbetarnas levnadsvillkor av Amineh Kakabaveh V till statsrådet Maria Larsson KD Svältlöner, osäkra anställningar och diskriminering av gravida och nyblivna mödrar tillhör vardagen för lantarbetare på vingårdar i länder som Sydafrika,

Inlämnad: 2012-04-26 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Systembolagets vinimport och vingårdsarbetarnas levnadsvillkor

LSS

Interpellation 2011/12:291 av Nordén, Marie (S)

den 13 mars Interpellation 2011/12:291 LSS av Marie Nordén S till statsrådet Maria Larsson KD Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade LSS är viktig för funktionshindrades möjligheter till ett värdigt liv. För att bland annat undersöka de kraftigt ökade kostnaderna för LSS tillsattes LSS-utredningen

Inlämnad: 2012-03-13 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: LSS

Införande av försöksverksamhet med diacetylmorfin i substitutionsbehandling

Interpellation 2011/12:282 av Petzäll, William (-)

den 8 mars Interpellation 2011/12:282 Införande av försöksverksamhet med diacetylmorfin i substitutionsbehandling av William Petzäll till statsrådet Maria Larsson KD I Köpenhamn har man initierat ett försöksprojekt med att ge diacetylmorfin till 20 av Köpenhamns mest utsatta heroinmissbrukare missbrukare som trots

Inlämnad: 2012-03-08 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Införande av försöksverksamhet med diacetylmorfin i substitutionsbehandling

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se