Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Resurstillskotten till äldreomsorgen

Skriftlig fråga 2005/06:1497 av Larsson, Maria (kd)

den 27 april Fråga 2005/06:1497 av Maria Larsson kd till statsrådet Ylva Johansson s Resurstillskotten till äldreomsorgen Socialdemokraterna har deklarerat att äldrepolitiken ska spela en framträdande roll i deras valrörelse. Under den senaste socialdemokratiska partikongressen utlovades 10 miljarder kronor till

Inlämnad: 2006-04-27 Besvarare: Ylva Johansson (S)

Glömda barns upprättelse

Skriftlig fråga 2005/06:1338 av Larsson, Maria (kd)

den 30 mars Fråga 2005/06:1338 av Maria Larsson kd till statsrådet Morgan Johansson s Glömda barns upprättelse Den 29 mars presenterade Socialstyrelsen sin utredning där man haft i uppdrag att finna svar på frågan om övergrepp och kränkningar förekommit vid institutioner inom den sociala barnavården. Det är en

Inlämnad: 2006-03-30 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Kontroll av fosterhemsfamiljer

Skriftlig fråga 2005/06:1154 av Larsson, Maria (kd)

den 8 mars Fråga 2005/06:1154 av Maria Larsson kd till statsrådet Morgan Johansson s Kontroll av fosterhemsfamiljer Frivilligorganisationen Stulen Barndom har via möten, öppna brev och en nyligen lanserad hemsida försökt påtala brister inom socialtjänsten vilka rör barn som blivit fosterhemsplacerade. Dess medlemmar

Inlämnad: 2006-03-08 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se