Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

tillväxtavtal

Skriftlig fråga 1998/99:516 av Larsson, Maria (kd)

Fråga 1998/99:516 av Maria Larsson kd till näringsministern om tillväxtavtal den 31 mars Tillväxtavtalen ligger just på länsstyrelsernas beslutsbord. De har föregåtts av ett omfattande arbete runtom i landet. Nya nätverk har spunnits kring ett viktigt framtidsarbete. Redan den 15 juni 1998 inkom från länsstyrelser/självstyrelseorgan

Inlämnad: 1999-03-31 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

familjerådgivningen

Skriftlig fråga 1998/99:410 av Larsson, Maria (kd)

Fråga 1998/99:410 av Maria Larsson kd till statsrådet Maj-Inger Klingvall om familjerådgivningen den 2 mars Alltfler söker sig till familjerådgivningscentralerna runtom i Sverige. Dessa slår nu larm om att man inte kan ta emot alla intresserade inom den rekommenderade tiden två veckor. Betydligt längre väntetider gäller.

Inlämnad: 1999-03-02 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

kalkningsverksamheten under 1999

Skriftlig fråga 1998/99:171 av Larsson, Maria (kd)

Fråga 1998/99:171 av Maria Larsson kd till miljöministern om kalkningsverksamheten under 1999 den 9 december I budgetpropositionen 1998/99:1 inryms inga nysatsningar för kalkningsverksamheten under 1999 men samtidigt sägs att inga pågående kalkningsprojekt skall behöva läggas ned. Tidigare år har det funnits reserverade

Inlämnad: 1998-12-09 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se