Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

bedömning av arbetsskador

Skriftlig fråga 1998/99:757 av Larsson, Maria (kd)

Fråga 1998/99:757 av Maria Larsson kd till statsrådet Maj-Inger Klingvall om bedömning av arbetsskador den 21 juni Det är stora skillnader mellan landets försäkringskassor när det gäller att bedöma arbetsskador. I Blekinge blir fyra av tio fall klassade som arbetsskador medan försäkringskassan i Jämtland godkänner

Inlämnad: 1999-06-21 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

adoptivföräldrars pensionsrätt för barnår

Skriftlig fråga 1998/99:683 av Larsson, Maria (kd)

Fråga 1998/99:683 av Maria Larsson kd till socialministern om adoptivföräldrars pensionsrätt för barnår Det har i medier framkommit att föräldrar till adoptivbarn i vissa fall går miste om pensionsrätten för barnår, beroende på att myndigheternas formella godkännande av adoptionen inte blivit klar förrän barnen redan

Inlämnad: 1999-05-31 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

situationen i Guatemala

Skriftlig fråga 1998/99:639 av Larsson, Maria (kd)

Fråga 1998/99:639 av Maria Larsson kd till utrikesministern om situationen i Guatemala den 19 maj Vi har de senaste dagarna mötts av oroväckande nyheter från Guatemala. Mordet på Nya Guatemalas Demokratiska Fronts ledare, Roberto Gonzalez, väcker förstämning. Utfallet av folkomröstningen söndagen den 16 juni måste

Inlämnad: 1999-05-19 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se