Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:320 av Larsson, Maria (kd) 2 maj 2001 Momsutredningen
Interpellationsdebatt 2000/01:296 av Larsson, Maria (kd) 20 mars 2001 högskolornas tomma platser
Interpellationsdebatt 2000/01:306 av Bill, Per (m) 16 mars 2001 SBAB
Interpellationsdebatt 2000/01:245 av Larsson, Maria (kd) 9 mars 2001 aktivitetsgarantin

Statsbidragen till handikapporganisationerna

Interpellation 2006/07:472 av Granberg, Lars U (s)

den 13 april Interpellation 2006/07:472 Statsbidragen till handikapporganisationerna av Lars U Granberg s till statsrådet Maria Larsson kd Handikapporganisationerna organiserar mer än en halv miljon människor och har en viktig roll när det gäller att bevaka handikappfrågorna. Mycket av arbetet sker direkt mot medlemmarna

Inlämnad: 2007-04-13 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statsbidragen till handikapporganisationerna

Nedläggningen av Mobilisering mot narkotika och Alkoholkommittén

Interpellation 2006/07:456 av Johansson, Morgan (s)

den 30 mars Interpellation 2006/07:456 Nedläggningen av Mobilisering mot narkotika och Alkoholkommittén av Morgan Johansson s till statsrådet Maria Larsson kd Under 1990-talet kunde vi se en kraftig ökning av såväl alkoholkonsumtion som narkotikamissbruk, framför allt bland ungdomar. Andelen 15-åringar som uppgav

Inlämnad: 2007-03-30 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nedläggningen av Mobilisering mot narkotika och Alkoholkommittén

Missbruk av dopningspreparat

Interpellation 2006/07:438 av Lilja, Lars (s)

den 26 mars Interpellation 2006/07:438 Missbruk av dopningspreparat av Lars Lilja s till statsrådet Maria Larsson kd Missbruk av dopningspreparat, och då i första hand anabola steroider, har oftast kopplats till utövandet av vissa idrotter och därför ansetts som ett problem närmast för idrotten. Mycket talar dock

Inlämnad: 2007-03-26 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Missbruk av dopningspreparat

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se