Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

rollen som generaldirektör

Skriftlig fråga 2003/04:1208 av Larsson, Maria (kd)

den 14 maj Fråga 2003/04:1208 av Maria Larsson kd till statsrådet Gunnar Lund om rollen som generaldirektör Bo Bylund, generaldirektör för Banverket, har under två års tid även haft regeringens uppdrag att sköta förhandlingarna med kraftföretagen om kärnkraftens avveckling. I veckan som gick meddelade Bylund att han

Inlämnad: 2004-05-14 Besvarare: Gunnar Lund (S)

förtroendet för statliga bolag

Skriftlig fråga 2003/04:1177 av Larsson, Maria (kd)

den 7 maj Fråga 2003/04:1177 av Maria Larsson kd till näringsminister Leif Pagrotsky om förtroendet för statliga bolag Förtroendekommissionen presenterade nyligen sitt betänkande. Där konstaterades att förtroendet för de statliga företagens ledningar är lågt. Endast politiker och börsmäklare ligger ännu sämre till.

Inlämnad: 2004-05-07 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

överlåtelse av fordon till Affärsverket Statens järnvägar

Skriftlig fråga 2003/04:1176 av Larsson, Maria (kd)

den 7 maj Fråga 2003/04:1176 av Maria Larsson kd till näringsminister Leif Pagrotsky om överlåtelse av fordon till Affärsverket Statens järnvägar Riksrevisionen har nyligen riktat kritik mot det sätt på vilket SJ AB och affärsverket Statens järnvägar ASJ har hanterat riksdagens beslut om kapitaltillskott etcetera.

Inlämnad: 2004-05-07 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se