Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

fribeloppet i studiemedelssystemet

Skriftlig fråga 1998/99:803 av Larsson, Maria (kd)

Fråga 1998/99:803 av Maria Larsson kd till utbildningsministern om fribeloppet i studiemedelssystemet den 12 juli Studiemedelssystemet behöver reformeras. Det är otillfredsställande att inget ännu hänt, med tanke på att ett nytt och bättre studiemedelssystem faktiskt var ett socialdemokratiskt vallöfte, vilket skulle

Inlämnad: 1999-07-12 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

CSN:s regler

Skriftlig fråga 1998/99:802 av Larsson, Maria (kd)

Fråga 1998/99:802 av Maria Larsson kd till utbildningsministern om CSN:s regler den 12 juli Konsekvens och enkelhet i regelverk är alltid eftersträvansvärda. Centrala Studiestödsnämnden godkänner att studiemedel erhålles då man läser på halvtid och jobbar halvtid. Likaså godkännes studiemedelstilldelning då man läser

Inlämnad: 1999-07-12 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

studenternas rätt till a-kassa under sommaren

Skriftlig fråga 1998/99:758 av Larsson, Maria (kd)

Fråga 1998/99:758 av Maria Larsson kd till näringsministern om studenternas rätt till a-kassa under sommaren den 21 juni De ändrade reglerna vad gäller arbetslöshetsförsäkringen medförde att ett stort antal studerande, som ej erhöll sommarjobb, gick arbetslösa utan a-kasseersättning förra sommaren. Den akuta situationen

Inlämnad: 1999-06-21 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se