Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

länsväg 604 mellan Gnosjö och Anderstorp

Skriftlig fråga 1999/2000:1244 av Larsson, Maria (kd)

den 24 juli Fråga 1999/2000:1244 av Maria Larsson kd till näringsminister Björn Rosengren om länsväg 604 mellan Gnosjö och Anderstorp Länsväg 604 mellan Gnosjö och Anderstorp är delvis om- och nybyggd, men en del av sträckan, ca 3,7 kilometer, är ännu oreparerad och håller en miserabelt dålig standard. Den är lappad

Inlämnad: 2000-07-24 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

bilskrotningspremien

Skriftlig fråga 1999/2000:1243 av Larsson, Maria (kd)

den 24 juli Fråga 1999/2000:1243 av Maria Larsson kd till näringsminister Björn Rosengren om bilskrotningspremien Alltfler lämnar sina skrotbilar i naturen, i stället för att ta dem till en auktoriserad bilskrotningsfirma. Bilar kan ses i skogen, i bostadsområden och vid vägkanter. En ägare som på detta sätt lämnar

Inlämnad: 2000-07-24 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

regeringens planering inför arbetsåret 2000/01

Skriftlig fråga 1999/2000:1241 av Larsson, Maria (kd)

den 24 juli Fråga 1999/2000:1241 av Maria Larsson kd till statsminister Göran Persson om regeringens planering inför arbetsåret 2000/01 I Statistiska uppgifter för riksmötet 1999/2000 kan man utläsa att regeringens planering av avlämnande av propositioner under det riksdagsår som förflutit stämt dåligt med utfallet.

Inlämnad: 2000-07-24 Besvarare: statsminister Göran Persson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se