Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Rätt till behandling för spelberoende

Interpellation 2006/07:156 av Holma, Siv (v)

den 12 december Interpellation 2006/07:156 Rätt till behandling för spelberoende av Siv Holma v till statsrådet Maria Larsson kd Spel är ett trevligt och hanterbart tidsfördriv för många, men för en allt större mängd människor, och en tilltagande andel unga, är det ett stort problem. Enligt Lotteriinspektionen

Inlämnad: 2006-12-12 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Rätt till behandling för spelberoende

Utbildningsvikariat och kompetensen i äldreomsorgen

Interpellation 2006/07:155 av Olofsson, Eva (v)

den 12 december Interpellation 2006/07:155 Utbildningsvikariat och kompetensen i äldreomsorgen av Eva Olofsson v till statsrådet Maria Larsson kd I dag saknar 40 av den befintliga personalen inom äldreomsorgen en adekvat utbildning. 90 har en gymnasiekompetens som behöver kompletteras med vissa ämnen. Det finns

Inlämnad: 2006-12-12 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utbildningsvikariat och kompetensen i äldreomsorgen

EU och alkoholen

Interpellation 2006/07:150 av Frid, Egon (v)

den 11 december Interpellation 2006/07:150 EU och alkoholen av Egon Frid v till statsrådet Maria Larsson kd Sveriges medlemskap i EU har inneburit att flera av de verksamma instrument som medverkat till att begränsa alkoholskadorna trubbats av, vilket fått till följd att totalkonsumtionen av alkohol ökat kraftigt.

Inlämnad: 2006-12-11 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: EU och alkoholen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se