Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

individuellt kompetenssparande

Interpellation 2002/03:376 av Attefall, Stefan (kd)

den 12 maj Interpellation 2002/03:376 av Stefan Attefall kd till statsrådet Hans Karlsson om individuellt kompetenssparande Våren 2002 överlämnade regeringen till riksdagen en proposition om stimulans för individuellt kompetenssparande 2001/02:175Systemet avsågs träda i kraft den 1 juli 2003. Propositionen föregicks

Inlämnad: 2003-05-12 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: individuellt kompetenssparande

regelverk för arbetskraftsinvandring

Interpellation 2002/03:331 av Backman, Hans (fp)

den 8 maj Interpellation 2002/03:331 av Hans Backman fp till statsrådet Hans Karlsson om regelverk för arbetskraftsinvandring I Gävleborgs län ser vi nu exempel på de problem som drabbar människor i Sverige på grund av att det i vårt land inte finns ett fungerande system för arbetskraftsinvandring. Detta problem har

Inlämnad: 2003-05-08 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: regelverk för arbetskraftsinvandring

företagsklimatet

Interpellation 2002/03:311 av Larsson, Maria (kd)

den 28 april Interpellation 2002/03:311 av Maria Larsson kd till näringsminister Leif Pagrotsky om företagsklimatet Tillväxt och förnyelse är honnörsord som upprepas här och var i regeringens finansplan i vårpropositionen. Insatser utlovas för att skapa ett bättre entreprenörskapDe konkreta förslagen är dock få. Med

Inlämnad: 2003-04-28 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se