Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

E-tjänster inom äldreomsorgen

Interpellation 2013/14:430 av Monica Green (S)

Interpellation 2013/14:430 E-tjänster inom äldreomsorgen av Monica Green S till Statsrådet Maria Larsson KD Eftersom antalet äldre ökar måste få anställda inom äldreomsorgen ta hand om allt fler äldre. Det finns ett allt större vårdbehov, tillsammans med ökande svårigheter att rekrytera vårdpersonal och en alltmer pressad

Inlämnad: 2014-04-09 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Interpellation 2013/14:430 av Monica Green (S) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: E-tjänster inom äldreomsorgen

En mer lättillgänglig hemtjänst

Interpellation 2013/14:419 av Anna-Lena Sörenson (S)

Interpellation 2013/14:419 En mer lättillgänglig hemtjänst av Anna-Lena Sörenson S till Statsrådet Maria Larsson KD Tillgången till bra hemtjänst är en förutsättning för att många äldre kan bo kvar hemma och för att de kan ha ett större inflytande och mer delaktighet över sitt liv. Flera kommuner har infört ett enklare

Inlämnad: 2014-04-07 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: En mer lättillgänglig hemtjänst

Personaltillgången i äldreomsorgen

Interpellation 2013/14:423 av Meeri Wasberg (S)

Interpellation 2013/14:423 Personaltillgången i äldreomsorgen av Meeri Wasberg S till Statsrådet Maria Larsson KD Sverige står inför stora utmaningar när det gäller vård och omsorg om våra äldre, nu och i framtiden. En av dessa utmaningar handlar om att få fler händer i vården. Till viss del är det naturligtvis en resursfråga

Inlämnad: 2014-04-04 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Personaltillgången i äldreomsorgen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se