Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tvångsprivatisering av äldreomsorgen

Interpellation 2013/14:407 av Axelsson, Lennart (S)

den 3 april Interpellation 2013/14:407 Tvångsprivatisering av äldreomsorgen av Lennart Axelsson S till statsrådet Maria Larsson KD Regeringen bemyndigade den 13 september 2012 statsrådet Maria Larsson att tillkalla en särskild utredare med uppgift att analysera och utvärdera effekterna av införandet av lagen om

Inlämnad: 2014-04-03 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Tvångsprivatisering av äldreomsorgen

Konsekvenser när omhändertagna barns rättigheter kränks

Interpellation 2013/14:389 av Larsson, Hillevi (S)

den 28 mars Interpellation 2013/14:389 Konsekvenser när omhändertagna barns rättigheter kränks av Hillevi Larsson S till statsrådet Maria Larsson KD Vanvårdsutredningen gav oss en inblick i det fruktansvärda lidande som många omhändertagna barn i Sverige genomgått och fortfarande genomgår. Hittills har den enda

Inlämnad: 2014-03-28 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Konsekvenser när omhändertagna barns rättigheter kränks

Vanvårdsersättning till finska krigsbarn

Interpellation 2013/14:381 av Niemi, Pyry (S)

den 21 mars Interpellation 2013/14:381 Vanvårdsersättning till finska krigsbarn av Pyry Niemi S till statsrådet Maria Larsson KD De finska krigsbarnen, som under krigsåren också blivit utsatta för vanvård eller övergrepp i svenska familjehem eller vårdats på barnhem eller annan institution, bör enligt Riksförbundet

Inlämnad: 2014-03-21 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Vanvårdsersättning till finska krigsbarn

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se