Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förbättrade villkor för klienter som omfattas av lagen om vård av missbrukare i vissa fall

Interpellation 2011/12:281 av Petzäll, William (-)

den 8 mars Interpellation 2011/12:281 Förbättrade villkor för klienter som omfattas av lagen om vård av missbrukare i vissa fall av William Petzäll till statsrådet Maria Larsson KD Staten ansvarar för Sisinstitutionerna som driver LVM-hemmen. Personer som tvångsomhändertas blir det mot bakgrund av att någon eller

Inlämnad: 2012-03-08 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Förbättrade villkor för klienter som omfattas av lagen om vård av missbrukare i vissa fall

Rätt till ledsagning vid grav synskada

Interpellation 2011/12:251 av Olofsson, Eva (V)

den 16 februari Interpellation 2011/12:251 Rätt till ledsagning vid grav synskada av Eva Olofsson V till statsrådet Maria Larsson KD Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS, har till uppgift att främja jämlikhet i levnadsvillkor och full delaktighet i samhällslivetMed utgångspunkt i de egna

Inlämnad: 2012-02-16 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Rätt till ledsagning vid grav synskada

Personaltäthet i den privat utförda vården

Interpellation 2011/12:228 av Persson, Peter (S)

den 10 februari Interpellation 2011/12:228 Personaltäthet i den privat utförda vården av Peter Persson S till socialminister Göran Hägglund KD Under hösten 2011 inträffade flera uppmärksammade skandaler med vanvård vid framför allt vårdföretaget Caremas äldreboenden, som ledde till en omfattande debatt om den privat

Inlämnad: 2012-02-10 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Personaltäthet i den privat utförda vården

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se