Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Användning av dopningspreparat utanför idrotten

Interpellation 2009/10:165 av Lilja, Lars (s)

den 9 december Interpellation 2009/10:165 Användning av dopningspreparat utanför idrotten av Lars Lilja s till statsrådet Maria Larsson kd Användandet av dopningspreparat utanför idrotten är ett folkhälsoproblem. Problemet är inte stort i den övervägande delen av befolkningen. I vissa grupper, till exempel unga

Inlämnad: 2009-12-09 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Användning av dopningspreparat utanför idrotten

Hiv i Sverige

Interpellation 2007/08:344 av Johansson, Ylva (s)

den 30 januari Interpellation 2007/08:344 Hiv i Sverige av Ylva Johansson s till statsrådet Maria Larsson kd Antalet personer som nysmittas med hiv i Sverige började för ett antal år sedan att minska och vi har under en tid kunnat hoppas på en stabilt låg nivå. Men kunskap och beteende är färskvaror framgångsrikt

Inlämnad: 2008-01-30 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Hiv i Sverige

Den nya livsmedelslagens krav i förhållande till tillfällig hantering av livsmedel

Skriftlig fråga 2005/06:2070 av Larsson, Maria (kd)

den 28 augusti Fråga 2005/06:2070 av Maria Larsson kd till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Den nya livsmedelslagens krav i förhållande till tillfällig hantering av livsmedel I år har vi fått en ny livsmedelslag som är utformad efter gemensamma EU-bestämmelser. Syftet med lagen är att säkerställa en god

Inlämnad: 2006-08-28 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se