Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2005/06:190 Skatt på flygresor

Motion 2005/06:Sk24 av Lars Gustafsson m.fl. (kd)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag att införa skatt på flygresor i enlighet med vad som anförs i motionen. Regeringens proposition I proposition 2005/06:190 föreslår regeringen att en flygskatt införs i Sverige. Den föreslås uppgå till 94 kronor och 188 kronor per resande till en destination


Utskottsberedning: 2005/06:SkU34
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Sk24 av Lars Gustafsson m.fl. (kd) (doc, 44 kB) Motion 2005/06:Sk24 av Lars Gustafsson m.fl. (kd) (pdf, 149 kB)

med anledning av prop. 2005/06:154 Förnybar el med gröna certifikat

Motion 2005/06:N29 av Mikael Oscarsson m.fl. (kd)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att utreda ett differentierat certifikatssystem. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att utdelningen av elcertifikat också skall gälla småskalig vattenkraftsproduktion. Regeringens


Utskottsberedning: 2005/06:NU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:N29 av Mikael Oscarsson m.fl. (kd) (doc, 50 kB) Motion 2005/06:N29 av Mikael Oscarsson m.fl. (kd) (pdf, 179 kB)

med anledning av prop. 2005/06:160 Moderna transporter

Motion 2005/06:T24 av Stefan Attefall och Maria Larsson (kd)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ett långsiktigt program för investeringar i partnerskap mellan den offentliga och den privata sektorn för att tidigarelägga och effektivisera infrastrukturinvesteringar. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2005/06:SkU34 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2005/06:T24 av Stefan Attefall och Maria Larsson (kd) (doc, 63 kB) Motion 2005/06:T24 av Stefan Attefall och Maria Larsson (kd) (pdf, 196 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se