Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

aktivitetsgarantin

Skriftlig fråga 1999/2000:979 av Larsson, Maria (kd)

den 19 maj Fråga 1999/2000:979 av Maria Larsson kd till näringsminister Björn Rosengren om aktivitetsgarantin Den 1 augusti ska aktivitetsgarantin vara införd i hela landet. Det finns dock risk för att arbetet försenas och att den inte får den omfattning som det är tänkt, dels till följd av oklarheter i regelverket

Inlämnad: 2000-05-19 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Svensk Bilprovning

Skriftlig fråga 1999/2000:978 av Larsson, Maria (kd)

den 19 maj Fråga 1999/2000:978 av Maria Larsson kd till näringsminister Björn Rosengren om Svensk Bilprovning Under våren har arbetet vid Svensk Bilprovning inte fungerat tillfredsställande på många håll. Resurserna har krympt samtidigt som man kringskurit vd:s möjligheter att agera. Vi har kunnat notera orimligt långa

Inlämnad: 2000-05-19 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

lärarbristen

Skriftlig fråga 1999/2000:977 av Larsson, Maria (kd)

den 19 maj Fråga 1999/2000:977 av Maria Larsson kd till utbildningsminister Thomas Östros om lärarbristen Antalet obehöriga lärare har ökat med 10 sedan förra året. Sammanlagt är 24 000 lärare obehöriga inom skolan, enligt statistik från Lärarförbundet. 35 av lärarna i grundskolan kommer att pensioneras den närmaste

Inlämnad: 2000-05-19 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se