Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2012/13:509 av Jonsson, Mattias (S) 12 september 2013 Tiggeri
Interpellationsdebatt 2012/13:487 av Axelsson, Lennart (S) 15 augusti 2013 Organisation för tolktjänsten
Interpellationsdebatt 2012/13:486 av Axelsson, Lennart (S) 15 augusti 2013 Samordnare för föräldrar till barn med funktionsnedsättning
Interpellationsdebatt 2012/13:442 av Fridolin, Gustav (MP) 7 juni 2013 Långsiktig finansiering av kvinnojourer

Långsiktig finansiering av kvinnojourer

Interpellation 2012/13:442 av Fridolin, Gustav (MP)

den 23 maj Interpellation 2012/13:442 Långsiktig finansiering av kvinnojourer av Gustav Fridolin MP till statsminister Fredrik Reinfeldt M I statsminister Fredrik Reinfeldts jultal 2011 utlovade han ökat stöd till kvinnojourer som en del i att förstärka skyddet för utsatta kvinnor. Men regeringens nya regler på

Inlämnad: 2013-05-23 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Långsiktig finansiering av kvinnojourer

Barn som far illa i HVB-hem

Interpellation 2012/13:366 av Larsson, Hillevi (S)

den 8 april Interpellation 2012/13:366 Barn som far illa i HVB-hem av Hillevi Larsson S till statsrådet Maria Larsson KD HVB-hem är behandlingshem för enskilda som bedöms behöva vård eller behandling kombinerat med boende. De kan drivas av privata aktörer, kommuner eller landsting. Det krävs tillstånd från Socialstyrelsen

Inlämnad: 2013-04-08 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Barn som far illa i HVB-hem

Vanvård av barn efter 1980

Interpellation 2012/13:363 av Larsson, Hillevi (S)

den 3 april Interpellation 2012/13:363 Vanvård av barn efter 1980 av Hillevi Larsson S till statsrådet Maria Larsson KD Ersättningen på 250 000 kronor per person har nu börjat betalas ut till en del av dem som drabbats av vanvård i barndomen, efter att de tvångsomhändertagits och placerats i fosterhem och statliga

Inlämnad: 2013-04-03 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Vanvård av barn efter 1980

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se