Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2012/13:509 av Jonsson, Mattias (S) 12 september 2013 Tiggeri
Interpellationsdebatt 2012/13:487 av Axelsson, Lennart (S) 15 augusti 2013 Organisation för tolktjänsten
Interpellationsdebatt 2012/13:486 av Axelsson, Lennart (S) 15 augusti 2013 Samordnare för föräldrar till barn med funktionsnedsättning
Interpellationsdebatt 2012/13:442 av Fridolin, Gustav (MP) 7 juni 2013 Långsiktig finansiering av kvinnojourer

Tiggeri

Interpellation 2012/13:509 av Jonsson, Mattias (S)

den 29 augusti Interpellation 2012/13:509 Tiggeri av Mattias Jonsson S till statsrådet Maria Larsson KD Tiggande människor har blivit vanligare i Sveriges största städer, men även i medelstora och mindre städer kan man se detta från och till. De stora sociala skillnaderna i Europa gör att många människor söker

Inlämnad: 2013-08-29 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Tiggeri

Organisation för tolktjänsten

Interpellation 2012/13:487 av Axelsson, Lennart (S)

den 3 juni Interpellation 2012/13:487 Organisation för tolktjänsten av Lennart Axelsson S till statsrådet Maria Larsson KD Tolkverksamhet för teckenspråkiga har sedan i slutet av 1970-talet bedrivits i landstingens regi. Tolkverksamheten har periodvis tillhört förskrivningsverksamheten för tekniska hjälpmedel

Inlämnad: 2013-06-03 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Organisation för tolktjänsten

Samordnare för föräldrar till barn med funktionsnedsättning

Interpellation 2012/13:486 av Axelsson, Lennart (S)

den 3 juni Interpellation 2012/13:486 Samordnare för föräldrar till barn med funktionsnedsättning av Lennart Axelsson S till statsrådet Maria Larsson KD Familjer som har barn med funktionsnedsättning har varje år kontakt med i genomsnitt 17 personer kring sitt barns funktionsnedsättning och de insatser som barnet

Inlämnad: 2013-06-03 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Samordnare för föräldrar till barn med funktionsnedsättning

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se