Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

socken som begrepp vid folkbokföring

Skriftlig fråga 2000/01:539 av Larsson, Maria (kd)

den 17 januari Fråga 2000/01:539 av Maria Larsson kd till finansminister Bosse Ringholm om socken som begrepp vid folkbokföring I betänkandet Folkbokföring i församling SOU 2000:17 presenteras ett förslag på hur folkbokföringen ska indelas geografiskt. Man föreslår att kommunen, tillsammans med fastighetsnamnet,

Inlämnad: 2001-01-17 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

myndigheters skyldighet att besvara brev från medborgare

Skriftlig fråga 2000/01:435 av Larsson, Maria (kd)

den 13 december Fråga 2000/01:435 av Maria Larsson kd till statsrådet Britta Lejon om myndigheters skyldighet att besvara brev från medborgare När en myndighet skriver till en medborgare finns ofta angivet inom vilken tid svar ska skickas in. Skattemyndigheten kräver t.ex. ofta svar inom åtta dagar, vilket inte är

Inlämnad: 2000-12-13 Besvarare: statsrådet Britta Lejon (S)

könsskillnader i pensionssystemet

Skriftlig fråga 2000/01:261 av Larsson, Maria (kd)

den 21 november Fråga 2000/01:261 av Maria Larsson kd till statsrådet Ingela Thalén om könsskillnader i pensionssystemet Det statliga pensionssystemet medger att makar överlåter pensionspoäng till varandra. Om en man överlåter pensionsrätt till sin hustru lägger staten beslag på en del av denna pensionsrätt med motivet

Inlämnad: 2000-11-21 Besvarare: statsrådet Ingela Thalén (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se