Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

studielån vid folkhögskolestudier

Skriftlig fråga 2000/01:817 av Larsson, Maria (kd)

den 28 februari Fråga 2000/01:817 av Maria Larsson kd till utbildningsminister Thomas Östros om studielån vid folkhögskolestudier Våra folkhögskolor erbjuder många kurser av yrkesförberedande karaktär och med god kvalitet. De ekonomiska förutsättningarna om man är 1620 år och vill studera på folkhögskola innebär att

Inlämnad: 2001-02-28 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

deltidssjukskrivning vid studier

Skriftlig fråga 2000/01:692 av Larsson, Maria (kd)

den 14 februari Fråga 2000/01:692 av Maria Larsson kd till statsrådet Ingela Thalén om deltidssjukskrivning vid studier Om man väljer att studera är det viktigt att hålla sig frisk, och inte drabbas av en deltidssjukskrivning. Regelverket förmår inte se till denna grupps bästa. Vid en deltidssjukskrivning på exempelvis

Inlämnad: 2001-02-14 Besvarare: statsrådet Ingela Thalén (S)

statligt grundbidrag till ungdomsorganisationer

Skriftlig fråga 2000/01:662 av Larsson, Maria (kd)

den 9 februari Fråga 2000/01:662 av Maria Larsson kd till statsrådet Britta Lejon om statligt grundbidrag till ungdomsorganisationer Ett och ett halvt år har gått sedan Ungdomsstyrelsen överlämnade rapporten Förslag till förändrade bidragsregler till regeringen. Tiden borde varit tillräcklig för att arbeta fram konkreta

Inlämnad: 2001-02-09 Besvarare: statsrådet Britta Lejon (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se