Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

utredningen om jämställdhetsmärkning

Skriftlig fråga 1999/2000:773 av Larsson, Maria (kd)

den 30 mars Fråga 1999/2000:773 av Maria Larsson kd till jordbruksminister Margareta Winberg om utredningen om jämställdhetsmärkning En frivillig jämställdhetsmärkning av företag och organisationer skulle ge människor möjlighet att i sin vardag kunna styra efterfrågan till förmån för jämställda arbetsvillkor. Av direktiven

Inlämnad: 2000-03-30 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

länsarbetsnämndernas styrelser

Skriftlig fråga 1999/2000:772 av Larsson, Maria (kd)

den 30 mars Fråga 1999/2000:772 av Maria Larsson kd till näringsminister Björn Rosengren om länsarbetsnämndernas styrelser Den 31 mars går förordnandet för länsarbetsnämndernas styrelser ut. Några besked har ej kommit från regeringen, trots att bara dagar återstår, huruvida nya styrelser kommer att förordnas. Stor

Inlämnad: 2000-03-30 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

AMS pågående omorganisation

Skriftlig fråga 1999/2000:556 av Larsson, Maria (kd)

den 15 februari Fråga 1999/2000:556 av Maria Larsson kd till näringsminister Björn Rosengren om AMS pågående omorganisation Stora personalnedskärningar planeras ske inom AMS verksamhetsområde. Ett omställningsprogram håller som bäst på att utarbetas på länsarbetsnämnderna runtom i landet. Processen är i full gång.

Inlämnad: 2000-02-16 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.