Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utjämningssystemet inom LSS

Interpellation 2005/06:77 av Larsson, Maria (kd)

den 28 oktober Interpellation 2005/06:77 av Maria Larsson kd till statsrådet Sven-Erik Österberg s Utjämningssystemet inom LSS Den 1 januari 1994 trädde lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade LSS i kraft. Lagen ger personer med utvecklingsstörning eller andra stora och varaktiga funktionshinder rätt

Inlämnad: 2005-10-28 Besvarare: Sven-Erik Österberg (S)

Konjunkturinstitutets studie om hushållsnära tjänster

Interpellation 2005/06:27 av Larsson, Maria (kd)

den 5 oktober Interpellation 2005/06:27 av Maria Larsson kd till finansminister Pär Nuder s Konjunkturinstitutets studie om hushållsnära tjänster Under det gångna riksdagsåret har frågan om skatteavdrag för hushållsnära tjänster diskuterats ett flertal gånger i riksdagen, inte minst med anledning av den framgångsrika

Inlämnad: 2005-10-03 Besvarare: Pär Nuder (S)

gymnasiestudier

Interpellation 2000/01:453 av Larsson, Maria (kd)

den 27 april Interpellation 2000/01:453 av Maria Larsson kd till statsrådet Ingegerd Wärnersson om gymnasiestudier I Skolverkets rapport Jämförelsetal för huvudmän konstaterar Skolverket att andelen elever som fullföljer sin gymnasieutbildning fortsätter att minska. 73 av alla gymnasielever som började på gymnasieskolan

Inlämnad: 2001-04-27 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se