Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:331 av Backman, Hans (fp) 26 maj 2003 regelverk för arbetskraftsinvandring
Interpellationsdebatt 2002/03:376 av Attefall, Stefan (kd) 26 maj 2003 individuellt kompetenssparande
Interpellationsdebatt 2002/03:380 av Larsson, Maria (kd) 26 maj 2003 prostitution som näringsverksamhet
Interpellationsdebatt 2002/03:379 av Oscarsson, Mikael (kd) 26 maj 2003 den ideella sektorn och mervärdesskatt på second hand-verksamhet

Platsbrist på särskilda ungdomshem

Svar på skriftlig fråga 2013/14:669 besvarad av Lennart Axelsson (S)

Dnr S2014/4752/FST Socialdepartementet Barn- och äldreministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:669 av Lennart Axelsson S Platsbrist på särskilda ungdomshem Lennart Axelsson har frågat mig vilka åtgärder som jag tänker vidta för att Statens institutionsstyrelse SiS ska kunna ge ungdomar den vård och behandling

Svarsdatum: 2014-06-18 Frågeställare: Lennart Axelsson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:669 besvarad av Lennart Axelsson (S) (docx, 39 kB)

Obligatoriska pensionärsråd för ökat inflytande

Svar på skriftlig fråga 2013/14:663 besvarad av Jennie Nilsson (S)

Dnr S2014/4622/FST Socialdepartementet Barn- och äldreministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:663 av Jennie Nilsson S Obligatoriska pensionärsråd för ökat inflytande Jennie Nilsson har frågat mig om jag avser att vidta åtgärder för att pensionärsråd ska bli obligatoriska i alla kommuner. Ansvaret för samråden

Svarsdatum: 2014-06-11 Frågeställare: Jennie Nilsson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:663 besvarad av Jennie Nilsson (S) (docx, 41 kB)

Privata företag inom hemtjänsten

Svar på skriftlig fråga 2013/14:612 besvarad av Christina Oskarsson (S)

Dnr S2014/4162/FST Socialdepartementet Barn- och äldreministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:612 av Christina Oskarsson S Privata företag inom hemtjänsten Christina Oskarsson har frågat mig genom vilka åtgärder jag avser att förhindra lycksökare och oseriösa privata företag inom hemtjänsten. Kommunen har genom

Svarsdatum: 2014-05-28 Frågeställare: Christina Oskarsson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:612 besvarad av Christina Oskarsson (S) (docx, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se