Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Stöd till svenska familjer i andra länder

Svar på skriftlig fråga 2013/14:709 besvarad av Hillevi Larsson (S)

Dnr S2014/5182/FST Socialdepartementet Barn- och äldreministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:709 av Hillevi Larsson S Stöd till svenska familjer i andra länder Hillevi Larsson har frågat mig om regeringen kan tänka sig att ta initiativ till en nordisk överenskommelse som går ut på att omhändertagna barn som

Svarsdatum: 2014-07-09 Frågeställare: Hillevi Larsson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:709 besvarad av Hillevi Larsson (S) (docx, 39 kB)

Nationell handlingsplan för de mest utsatta barnen

Svar på skriftlig fråga 2013/14:690 besvarad av Jennie Nilsson (S)

Dnr S2014/4942/FST Socialdepartementet Barn- och äldreministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:690 av Jennie Nilsson S Nationell handlingsplan för de mest utsatta barnen Jennie Nilsson har frågat mig om jag avser ta fram en nationell handlingsplan för att få en tydlig bild av vad som behöver göras för att motverka

Svarsdatum: 2014-07-09 Frågeställare: Jennie Nilsson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:690 besvarad av Jennie Nilsson (S) (docx, 34 kB)

FN-kritik mot funktionshinderspolitiken

Svar på skriftlig fråga 2013/14:670 besvarad av Lennart Axelsson (S)

Dnr S2014/4753/FST Socialdepartementet Barn- och äldreministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:670 av Lennart Axelsson S FN-kritik mot funktionshinderspolitiken Lennart Axelsson har frågat mig hur jag ser på kritiken och vad jag tänker göra för att komma till rätta med de påtalade bristerna. Den 31 mars 1 april

Svarsdatum: 2014-06-18 Frågeställare: Lennart Axelsson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:670 besvarad av Lennart Axelsson (S) (docx, 40 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se