Maria Ferm (MP)

Maria Ferm (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 140
Titel Studerande.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maria.ferm[på]riksdagen.se
Sociala medier: Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-11-30 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-01-23 – 2021-11-30
    • Ordinarie 2016-01-01 – 2019-01-22
    • Ledig 2015-05-18 – 2015-12-31
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2015-05-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2018-09-24 – 2019-02-06
    • Gruppledare 2018-01-16 – 2018-09-24
    • Vice gruppledare 2016-11-01 – 2018-01-15
    • Gruppledare 2016-01-01 – 2016-11-01
    • Vice gruppledare 2015-05-18 – 2015-12-31
    • Gruppledare 2015-03-18 – 2015-05-18
    • Vice gruppledare 2015-01-02 – 2015-03-18
    • Gruppledare 2014-09-29 – 2015-01-01
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-12-01 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-01-23
    • Suppleant 2016-02-02 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-05-21
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-01-23
    • Suppleant 2016-02-02 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-05-21
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-23
    • Suppleant 2016-02-09 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-12-01 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-12-01 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2022-01-11 –
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-01-23
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2018-10-02 – 2019-01-30
    • Ledamot 2018-01-16 – 2018-10-02
    • Ersättare 2016-11-01 – 2018-01-15
    • Ledamot 2016-01-01 – 2016-10-31
    • Ersättare 2015-05-22 – 2015-12-31
    • Ledamot 2015-03-18 – 2015-05-21
    • Ersättare 2015-02-05 – 2015-03-18
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-02-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2019-01-23
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2015-03-25 – 2016-11-09
    • Ledamot 2015-01-28 – 2015-03-25
    • Suppleant 2014-10-15 – 2015-01-28
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2018-02-02 – 2019-01-23
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-14 och socialförsäkringsutskottet 14-15 och 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14 och 16-18, EU-nämnden 10-14 och 18-, arbetsmarknadsutskottet 14-15 och 16- och finansutskottet 16-19. Ledamot krigsdelegationen 14-, ledamotsrådet 15, riksdagsstyrelsen 14-15 och 16 samt Utrikesnämnden 18-19. Ersättare riksdagsstyrelsen 15 och 16-19. Suppleant ledamotsrådet 14-15 och 6 och riksdagens valberedning 14-18. Gruppledare, Miljöpartiet de gröna 14 och 15, vice gruppledare 15 och 16-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Vellinge, slutår 04. Programmet Språk, migration & globalisering, Malmö högskola, Malmö, slutår 08.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Rikspolisstyrelsen 11-. Ledamot i Migrationsverkets insynsråd och Säkerhetspolisens insynsråd. Särskild utredare i utredningen om lagliga vägar för att söka asyl i EU.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, stadsdelsfullmäktige Centrum i Malmö 06-08.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Grön Ungdom Malmö 07-08. Ledamot, Gröna Studenters Riksstyrelse 07-08. Språkrör, Grön Ungdom 08-11. Ledamot, programrådet för kandidatprogrammet Politik och aktivt medborgarskap vid Södertörns högskola 11.
  • Bostadsort

    Stockholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Migrationsverkets dagersättning

Skriftlig fråga 2021/22:1610 av Maria Ferm (MP)

Fråga 2021/22:1610 Migrationsverkets dagersättning av Maria Ferm MP till Statsrådet Anders Ygeman S I spåren av Rysslands aggression mot Ukraina har såväl bränslepriser som matpriser höjts dramatiskt. Runt om i världen har detta redan lett till protester och exportstopp, och internationella organ varnar för att vi går

Inlämnad: 2022-05-19 Svarsdatum: 2022-06-01 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1610 av Maria Ferm (MP) (pdf, 87 kB)

Nato och arbetet mot kärnvapen (väckt enligt 9 kap. 15 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2021/22:4740 av Per Bolund m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4740 av Per Bolund m.fl. MP Nato och arbetet mot kärnvapen väckt enligt 9 kap. 15 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör anta en nationell lagstiftning som förbjuder införsel


Utskottsberedning: UU

Motion 2021/22:4740 av Per Bolund m.fl. (MP) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4740 av Per Bolund m.fl. (MP) (pdf, 92 kB)

med anledning av prop. 2021/22:243 Pausad höjning av reduktionsplikten för bensin och diesel 2023

Motion 2021/22:4741 av Per Bolund m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4741 av Per Bolund m.fl. MP med anledning av prop. 2021/22:243 Pausad höjning av reduktionsplikten för bensin och diesel 2023 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår ändringsförslaget i lagen 2017:1201 om reduktion av växthusgasutsläpp från vissa fossila drivmedel, som lagts fram till


Utskottsberedning: 2021/22:MJU31

Motion 2021/22:4741 av Per Bolund m.fl. (MP) (docx, 92 kB) Motion 2021/22:4741 av Per Bolund m.fl. (MP) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.