Maria Andersson Willner (S)

Maria Andersson Willner (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra
Född år 1978

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2014-10-28 – 2016-10-18

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utrikesutskottet 15-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15 och 16. Suppleant utrikesutskottet 14-15 och trafikutskottet 14-. Suppleant riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14-.
  • Föräldrar

    Helge Andersson och Ingrid Andersson, f. Pettersson.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Forskningsprogram för patientsäkerhet

Motion 2017/18:3853 av Pernilla Stålhammar och Maria Andersson Willner (MP, S)

Motion till riksdagen 2017/18:3853 av Pernilla Stålhammar och Maria Andersson Willner MP, S Forskningsprogram för patientsäkerhet Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att starta ett forskningsprogram för patientsäkerhet och tillkännager detta för regeringen. Bakgrund


Utskottsberedning: 2017/18:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3853 av Pernilla Stålhammar och Maria Andersson Willner (MP, S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3853 av Pernilla Stålhammar och Maria Andersson Willner (MP, S) (pdf, 85 kB)

Kunskapslyft för barn och lärare

Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. S Kunskapslyft för barn och lärare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av ett kunskapslyft för barn för att stärka deras kunskaper om sina egna rättigheter och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:KrU6 2017/18:UbU19 2017/18:UbU20
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Utbyggnad av E20, Västra stambanan och Herrljungabanan

Motion 2017/18:2134 av Kenneth G Forslund och Maria Andersson Willner (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2134 av Kenneth G Forslund och Maria Andersson Willner båda S Utbyggnad av E20, Västra stambanan och Herrljungabanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för en utbyggnad av E20 genom


Utskottsberedning: 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:2134 av Kenneth G Forslund och Maria Andersson Willner (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2134 av Kenneth G Forslund och Maria Andersson Willner (båda S) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.