Maria Andersson Willner (S)

Maria Andersson Willner (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra
Född år 1978

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2014-10-28 – 2016-10-18

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utrikesutskottet 15-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15 och 16. Suppleant utrikesutskottet 14-15 och trafikutskottet 14-. Suppleant riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14-.
  • Föräldrar

    Helge Andersson och Ingrid Andersson, f. Pettersson.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Porrfri skola

Skriftlig fråga 2017/18:1174 av Maria Andersson Willner (S)

Fråga 2017/18:1174 Porrfri skola av Maria Andersson Willner S till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP I regeringens digitaliseringsstrategi för skolan, som är utmärkt på många sätt, saknar jag tydliga skrivningar om hur vi ska göra barns förskole- och skolmiljö fri från den sjuka pornografi som tyvärr finns lättillgänglig

Inlämnad: 2018-04-11 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1174 av Maria Andersson Willner (S) (pdf, 83 kB)

Situationen i Afghanistan

Skriftlig fråga 2017/18:110 av Maria Andersson Willner (S)

Fråga 2017/18:110 Situationen i Afghanistan av Maria Andersson Willner S till Utrikesminister Margot Wallström S Minst 1 662 civila dödades i Afghanistan under första halvåret i år. Minst 20 procent av dåden skedde i Kabul, som är att betrakta som en av de fredligaste delarna av landet. Enligt FN omkom minst 150 personer

Inlämnad: 2017-10-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:110 av Maria Andersson Willner (S) (pdf, 67 kB)

Forskningsprogram för patientsäkerhet

Motion 2017/18:3853 av Pernilla Stålhammar och Maria Andersson Willner (MP, S)

Motion till riksdagen 2017/18:3853 av Pernilla Stålhammar och Maria Andersson Willner MP, S Forskningsprogram för patientsäkerhet Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att starta ett forskningsprogram för patientsäkerhet och tillkännager detta för regeringen. Bakgrund


Utskottsberedning: 2017/18:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3853 av Pernilla Stålhammar och Maria Andersson Willner (MP, S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3853 av Pernilla Stålhammar och Maria Andersson Willner (MP, S) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.