Maria Andersson Willner (S)

Maria Andersson Willner (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra
Född år 1978

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2014-10-28 – 2016-10-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utrikesutskottet 15-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15 och 16. Suppleant utrikesutskottet 14-15 och trafikutskottet 14-. Suppleant riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14-.
  • Föräldrar

    Helge Andersson och Ingrid Andersson, f. Pettersson.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ett nationellt centrum för barnfrid

Motion 2015/16:1014 av Carina Ohlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:1014 av Carina Ohlsson m.fl. S Ett nationellt centrum för barnfrid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att skapa ett nationellt centrum för barnfrid och tillkännager detta för regeringen. Motivering Brott mot barn


Utskottsberedning: 2015/16:JuU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1014 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:1014 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Högskolornas betydelse för kompetensförsörjningen

Motion 2015/16:349 av Maria Andersson Willner m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:349 av Maria Andersson Willner m.fl. S Högskolornas betydelse för kompetensförsörjningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Högskolan Väst och tillkännager detta för regeringen. Motivering Idag söker rekordmånga studenter till högre utbildning.


Utskottsberedning: 2015/16:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:349 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:349 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Infrastrukturen i Götaälvdalen och Dalsland

Motion 2015/16:466 av Jörgen Hellman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:466 av Jörgen Hellman m.fl. S Infrastrukturen i Götaälvdalen och Dalsland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att genomföra de två delar av Europaväg 45 som inte har blivit verkställda


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:466 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:466 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se