Maria Andersson Willner (S)

Maria Andersson Willner (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra
Född år 1978

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2014-10-28 – 2016-10-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utrikesutskottet 15-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15 och 16. Suppleant utrikesutskottet 14-15 och trafikutskottet 14-. Suppleant riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14-.
  • Föräldrar

    Helge Andersson och Ingrid Andersson, f. Pettersson.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2015/16:781 av Amineh Kakabaveh (V) 18 oktober 2016 Förföljelse av kvinnor i Sudan
Debatt om förslag 2015/16:UU12 11 maj 2016 Mellanöstern och Nordafrika
Statsministerns frågestund 28 januari 2016 Statsministerns frågestund
Debatt om förslag 2015/16:UU9 27 januari 2016 FN:s säkerhetsrådsresolution 1325

Reduceringen av antalet högskoleplatser vid Högskolan Väst

Skriftlig fråga 2014/15:547 av Maria Andersson Willner (S)

Fråga 2014/15:547 Reduceringen av antalet högskoleplatser vid Högskolan Väst av Maria Andersson Willner S till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson S Under åren 2010-2015 har Högskolan Väst på grund av det svåra läget på arbetsmarknaden i närregionen haft ett utökat antal utbildningsplatser. Dessa platser var tillfälliga

Inlämnad: 2015-05-20 Besvarare: Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:547 av Maria Andersson Willner (S) (pdf, 81 kB)

Högskolan Väst

Motion 2014/15:2142 av Peter Johnsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2142 av Peter Johnsson m.fl. S Högskolan Väst Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Högskolan Väst. Motivering Sverige ska ha en världsledande utbildningsnivå. Alla gymnasieutbildningar ska ge behörighet till högre


Utskottsberedning: 2015/16:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2142 av Peter Johnsson m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2142 av Peter Johnsson m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Utbildning för framtidens jobb i Västsverige

Motion 2014/15:2065 av Adnan Dibrani m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2065 av Adnan Dibrani m.fl. S Utbildning för framtidens jobb i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om utbildningens betydelse för framtidens jobb i Västsverige. Motivering Utbildning är nyckeln till personlig


Utskottsberedning: 2014/15:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2065 av Adnan Dibrani m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2014/15:2065 av Adnan Dibrani m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se