Maria Abrahamsson (M)

Maria Abrahamsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Jurist
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-09-30 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-06-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2017-06-26 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Domarnämnden

    • Ledamot 2011-01-01 – 2015-01-01

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 10-11, skatteutskottet 11-14 och konstitutionsutskottet 14-. Suppleant EU-nämnden 14- och skatteutskottet 14-. Ledamot domarnämnden 11-15.
  • Föräldrar

    Jan-Åke Carlsson och Mona Carlsson.
  • Bostadsort

    Stockholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Domstolarnas oberoende

Interpellation 2016/17:109 av Maria Abrahamsson (M)

Interpellation 2016/17:109 Domstolarnas oberoende av Maria Abrahamsson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Genom 2011 års grundlagsreform stärktes domstolarnas ställning. Formellt markerades det genom att domstolarna fick ett eget kapitel i regeringsformen. Vidare har det så kallade uppenbarhetsrekvisitet

Inlämnad: 2016-11-10 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2016/17:109 av Maria Abrahamsson (M) (pdf, 101 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Domstolarnas oberoende

Valhemligheten och det svenska valsedelssystemet

Interpellation 2014/15:434 av Maria Abrahamsson (M)

Interpellation 2014/15:434 Valhemligheten och det svenska valsedelssystemet av Maria Abrahamsson M till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Med anledning av det vid den tiden eventuellt förestående extra valet gästades konstitutionsutskottet före jul av Valmyndigheten. Jag tog då upp den kritik som riktas

Inlämnad: 2015-03-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2014/15:434 av Maria Abrahamsson (M) (pdf, 81 kB)

Överflyttning av ansvaret för svensk polis

Interpellation 2014/15:15 av Maria Abrahamsson (M)

Interpellation 2014/15:15 Överflyttning av ansvaret för svensk polis av Maria Abrahamsson M till Statsrådet Anders Ygeman S Vid årsskiftet får Sverige en ny samlad polismyndighet som ersätter dagens uppdelning i Rikspolisstyrelsen och 21 polismyndigheter. Omorganisationen av svensk polis är den största polisreformen i

Inlämnad: 2014-10-09 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2014/15:15 av Maria Abrahamsson (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Överflyttning av ansvaret för svensk polis

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.