Maria Abrahamsson (M)

Maria Abrahamsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Jurist
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-09-30 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-06-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2017-06-26 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Domarnämnden

    • Ledamot 2011-01-01 – 2015-01-01

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 10-11, skatteutskottet 11-14 och konstitutionsutskottet 14-. Suppleant EU-nämnden 14- och skatteutskottet 14-. Ledamot domarnämnden 11-15.
  • Föräldrar

    Jan-Åke Carlsson och Mona Carlsson.
  • Bostadsort

    Stockholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sveriges agerande i EU mot auktoritära medlemsländer

Skriftlig fråga 2016/17:1574 av Maria Abrahamsson (M)

Fråga 2016/17:1574 Sveriges agerande i EU mot auktoritära medlemsländer av Maria Abrahamsson M till Statsrådet Ann Linde S Polen har varit på kollisionskurs med stora delar av övriga EU sedan regeringspartiet Lag och rättvisa kom till makten hösten 2015. Regeringen i Warszawa har ignorerat demokratins spelregler, bland

Inlämnad: 2017-06-09 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1574 av Maria Abrahamsson (M) (pdf, 83 kB)

Brottsoffers möjlighet till upprättelse i rimlig tid

Skriftlig fråga 2016/17:493 av Maria Abrahamsson (M)

Fråga 2016/17:493 Brottsoffers möjlighet till upprättelse i rimlig tid av Maria Abrahamsson M till Statsrådet Anders Ygeman S Åklagare har slagit larm om allt färre inkomna brottsutredningar. I Skåne har polisen lanserat tanken på att medla mellan gängkriminella för att få stopp på våldsspiralen. Uppklaringsprocenten

Inlämnad: 2016-12-12 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:493 av Maria Abrahamsson (M) (pdf, 77 kB)

Samdistribution av post och tidningar

Skriftlig fråga 2015/16:540 av Maria Abrahamsson (M)

Fråga 2015/16:540 Samdistribution av post och tidningar av Maria Abrahamsson M till Statsrådet Mehmet Kaplan MP Konstitutionsutskottet behandlade våren 2015 proposition 2014/15:88 Statens stöd till dagspressen I följdmotion 2014/15:3067 M, C, FP, KD krävdes bland annat förnyad försöksverksamhet med samdistribution av

Inlämnad: 2015-12-18 Besvarare: Statsrådet Mehmet Kaplan (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:540 av Maria Abrahamsson (M) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.