Margó Ingvardsson (V)

Margó Ingvardsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel leg.sjukgymnast
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1983-10-04 – 1991-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1988-10-18 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1990/91:181 Sjuklön, m.m.

Motion 1990/91:Sf54 av Lars Werner m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1990/91:Sf54 av Lars Werner m.fl. v med anledning av prop. 1990/91:181 Sjuklön, m.m. Regeringen föreslog i en remiss till lagrådet 1990.06.28 att en lag om sjuklön skulle införas. Förslaget om sjuklön hade inte remissbehandlats vilket annars är brukligt inför så genomgripande förändringar. Det


Utskottsberedning: -1990/91:SfU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:175 Vissa folkhälsofrågor

Motion 1990/91:So87 av Barbro Westerholm m.fl. (fp, m, v, c, s, mp)

Motion till riksdagen 1990/91:So87 av Barbro Westerholm m.fl. fp, s, m, c, v, mp med anledning av prop. 1990/91:175 Vissa folkhälsofrågor Under flera år har tobaksfrågorna varit under utredning. Utredningens betänkande framlades under våren 1990. En proposition skulle framläggas under våren 1991. I propositionen om


Utskottsberedning: ------1990/91:SoU23
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:115 Vissa skollagsfrågor m.m.

Motion 1990/91:Ub180 av Ylva Johansson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub180 av Ylva Johansson m.fl. v med anledning av prop. 1990/91:115 Vissa skollagsfrågor m.m. Elevinflytande Elevernas inflytande och ansvar i skolan måste stärkas av flera skäl. Det är naturligt att en demokratisk skola måste ge eleverna betydligt större möjligheter att vara med och bestämma


Utskottsberedning: ------1990/91:UbU17
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.