Margareta Persson (-)

Margareta Persson (S)

Valkrets Jönköpings län
Född år 1945
Avliden den 17 mars 2015

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Importstopp för varor producerade med farliga bekämpningsmedel

Skriftlig fråga 2009/10:918 av Persson, Margareta (s)

den 18 juni Fråga 2009/10:918 Importstopp för varor producerade med farliga bekämpningsmedel av Margareta Persson s till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Jag har tidigare ställt frågor till jordbruksministern om en miljövänlig produktion av soja och fick då svaret att Sverige driver dessa frågor internationellt.

Inlämnad: 2010-06-18 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

med anledning av prop. 2009/10:152 Förstärkt straffrättsligt skydd mot människohandel

Motion 2009/10:Ju14 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju14 av Thomas Bodström m.fl. s med anledning av prop. 2009/10:152 Förstärkt straffrättsligt skydd mot människohandel s96008 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att göra om brottet koppleri till brottet människohandel.


Utskottsberedning: 2009/10:JuU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ju14 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 50 kB)

med anledning av prop. 2009/10:147 Skärpta straff för allvarliga våldsbrott m.m.

Motion 2009/10:Ju13 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju13 av Thomas Bodström m.fl. s med anledning av prop. 2009/10:147 Skärpta straff för allvarliga våldsbrott m.m. s96007 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en ny straffskala för synnerligen grov våldtäkt. Riksdagen


Utskottsberedning: 2009/10:JuU32 2009/10:JuU33
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2009/10:Ju13 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se