Margareta Persson (-)

Margareta Persson (S)

Valkrets Jönköpings län
Född år 1945
Avliden den 17 mars 2015

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Europakorridoren

Motion 2005/06:T488 av Carina Hägg m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Europakorridoren, en fast förbindelse över Fehmarn Bält samt att regeringen förutsättningslöst låter utreda hur stora infrastrukturprojekt skall finansieras. Motivering Goda kommunikationer med övriga Europa är nödvändiga


Utskottsberedning: 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T488 av Carina Hägg m.fl. (s) (doc, 38 kB) Motion 2005/06:T488 av Carina Hägg m.fl. (s) (pdf, 131 kB)

Huvudmannaskapet för färjetrafiken Gränna–Visingsö

Motion 2005/06:T486 av Göte Wahlström m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om huvudmannaskapet för färjetrafiken mellan Gränna och Visingsö. Motivering Under många år har huvudmannaskapet för färjetrafiken mellan Gränna och Visingsö varit föremål för diskussioner på såväl lokal som central


Utskottsberedning: 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T486 av Göte Wahlström m.fl. (s) (doc, 56 kB) Motion 2005/06:T486 av Göte Wahlström m.fl. (s) (pdf, 132 kB)

Utbildningen inom psykvården

Motion 2005/06:So595 av Margareta Sandgren m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet på sikt av ökade utbildningsinsatser inom psykvården. Motivering Ökade resurser till vård av psykiskt sjuka är ett av de prioriterade områdena inom vården. Regeringen avsatte därför 500 miljoner kronor i budgetpropositionen


Utskottsberedning: 2005/06:SoU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:So595 av Margareta Sandgren m.fl. (s) (doc, 54 kB) Motion 2005/06:So595 av Margareta Sandgren m.fl. (s) (pdf, 121 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se