Margareta Persson (-)

Margareta Persson (S)

Valkrets Jönköpings län
Född år 1945
Avliden den 17 mars 2015

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Hemlig teleavlyssning, hemlig teleövervakning och hemlig kameraövervakning vid förundersökning i brottmål under år 2005

Motion 2006/07:Ju6 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Ju6 av Thomas Bodström m.fl. s Hemlig teleavlyssning, hemlig teleövervakning och hemlig kameraövervakning vid förundersökning i brottmål under år 2005 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att förbättra möjligheterna


Utskottsberedning: 2006/07:JuU4 2007/08:JuU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2006/07:Ju6 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 42 kB) Motion 2006/07:Ju6 av Thomas Bodström m.fl. (s) (pdf, 164 kB)

En ny vapenamnesti

Motion 2006/07:Ju3 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Ju3 av Thomas Bodström m.fl. s En ny vapenamnesti Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om en tillfällig vapenamnesti gällande under sex månader. Motivering Skjutvapen används i stor utsträckning i olika våldsbrott. Under


Utskottsberedning: 2006/07:JuU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Ju3 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 40 kB) Motion 2006/07:Ju3 av Thomas Bodström m.fl. (s) (pdf, 146 kB)

En arbetslöshetsförsäkring för arbete

Motion 2006/07:A6 av Göte Wahlström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:A6 av Göte Wahlström m.fl. s En arbetslöshetsförsäkring för arbete Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2006/07:15 En arbetslöshetsförsäkring för arbete. Motivering Arbetsmarknadspolitiken är en grundläggande del av den ekonomiska politiken. Utan en bra


Utskottsberedning: 2006/07:AU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:A6 av Göte Wahlström m.fl. (s) (doc, 40 kB) Motion 2006/07:A6 av Göte Wahlström m.fl. (s) (pdf, 142 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se