Margareta Persson (-)

Margareta Persson (S)

Valkrets Jönköpings län
Född år 1945
Avliden den 17 mars 2015

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Europakorridoren

Motion 2001/02:T347 av Carina Hägg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T347 av Carina Hägg m.fl. s Europakorridoren Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om studier av projektet Europakorridoren. Motivering Projektet Europakorridoren omfattar ett stort antal städer och regioner från Mälardalen


Utskottsberedning: 2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Föräldraförsäkringen

Motion 2001/02:Sf361 av Margareta Sandgren (s)

Motion till riksdagen 2001/02:Sf361 av Margareta Sandgren s Föräldraförsäkringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om förändringar i föräldraförsäkringen. Motivering I förarbetena till lagstiftningen som berör föräldraförsäkringen framgår att det


Utskottsberedning: 2001/02:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Rikskoncentrerad handläggning

Motion 2001/02:Sf360 av Margareta Sandgren m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:Sf360 av Margareta Sandgren m.fl. s Rikskoncentrerad handläggning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om förslag om rikskoncentrerad handläggning av arbetsskador. Motivering Från Riksförsäkringsverket har föreslagits rikskoncentrerad


Utskottsberedning: 2001/02:SfU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se